Wideodomofony –  Serwis, Montaż, Naprawa

Sam dzwonek przy furtce to już przeżytek. Teraz każdy wyposaża dom w domofon lub wideodomofon: zanim otworzy furtkę i wpuści gościa, może go usłyszeć i zobaczyć. Dzwonek przy furtce informuje o przybyciu gościa, ale zmusza do wyjścia z domu i otwarcia furtki kluczem. Domofon nie tylko umożliwia zdalne otworzenie furtki, ale również rozmowę z przybyszem. A przez wideodomofon można nie tylko porozmawiać z gościem, ale zobaczyć kto przed furtką stoi.

Budowa i działanie domofonu nie jest skomplikowane. Najprostsze rozwiązania działają w systemie naprzemiennym, zwanym simplex: gdy mówi osoba stojąca przy bramie, nie słychać osoby będącej w domu. System duplex umożliwia natomiast prowadzenie rozmowy jednocześnie.

Domofony występują w dwóch systemach, analogowym (zaletą ich jest prostota montażu i uruchomienia oraz niska cena)  i cyfrowym (zaletą ich jest stała liczba żył w magistrali sygnałowej, niezależnie od ilości użytkowników oraz mniejsze panele wejściowe, również z możliwością elektronicznego spisu mieszkańców, jak również możliwość otwarcia drzwi po wpisaniu wcześniej zaprogramowanego kodu.)